Televizyon koleksiyonunu Koç Müzesi’ne bağışlıyor

ALAN SEÇ OKU, Müzik, Sanat, SİNEMA / TV, Tiyatro

Kafa Dergisi’ndeki ‘Koleksiyoner Kafası’ sayfası için bir araya geldiğimiz Osmantan Erkır, açıkladı; koleksiyonlarından birini, televizyonlarını Koç Müzesi’ne veriyor

NİLAY ÖRNEK
FOTOĞRAFLAR: SİNAN HAMAMSARILAR

Televizyondan, tiyatrodan, Türkiye’ye getirdiği formatlardan tanıdığımız Osmantan Erkır’ın kimi de birbirine paralel yürüyen pek çok koleksiyonu var.
19. yüzyıl sonu ile 20 yüzyıl başındaki, Türk eğlence dünyasının röntgenini çekecek kadar objeyi, birkaç koleksiyon başlığı altında toplamış.
Televizyon koleksiyonu malum.
İmzalı kitap koleksiyonu yapıyor.
Ortaoyunu, meddah belgeleri yani afişler, kitaplar, tablolar konusunda iddialı. 20’nci yüzyıl başı ve 19’uncu yüzyıl sonu arası tiyatro afişleri var; gazino ve eğlence dünyası afişleri var.
Zeki Müren’e ait baya fotoğraf ve taş plak koleksiyonu var.
Operet ve meddah konsantrasyonu da yüksek! Afiş koleksiyonu içinde de, özellikle Osmanlı dönemi cambaz ve akrobat afişlerinin önemli bir yeri var.

Fotoğraf: SİNAN HAMAMSARILAR
Fotoğraf: SİNAN HAMAMSARILAR


EĞLENCE DÜNYASI PROJESİ MERAK EDİLESİ

Ben böyle yazıyorum ama Osmantan Erkır, bu koleksiyonları konusunda oldukça mütevazı. “Benden çok daha iyi yapanlar var” diyor çoğu için ama gazino ve eğlence dünyası hakkındaki birikimleri taktire şayan. Ve bunlarla ilgili merakla beklediğim, bir an önce sonuçlarını görmeyi isteyeceğim proje ve planları da var.
Ama şimdi güncel konu, Erkır, hem müzeyi zenginleştirmek, hem de koleksiyonunu daha çok kişiye ulaştırmak için televizyonlarını Koç Müzesi’ne bağışlıyor.
Osmantan ile televizyonları müzeye gitmeden önce, ofisinde buluştuk, arkadaşlığımıza binaen ‘senli benli’ konuştuk…
Ayrıntılı bir röportaj Aralık ayı Kafa Dergisi’nde; sene bitmeden 2016’nın nadir güzel şeylerinden birini edinip okuyun isterim…

* 26 Aralık 2016

kafa