Taksim Meydanı’nda, bir sönük ‘Güneş Apartmanı’

ALAN SEÇ OKU, Apartman / Bina, Türkiye halleri

Canım Güneş Apartmanı. Taksim Meydanı’nda değeri uzun yıllardır bilinmeyen, güzelliği yıllardır çeşitli reklam panolarıyla örtülen, her yıl biraz daha yıpratılan, köhneleşen Güneş Apartmanı.

Klasik eskiye güzellemeler yapacak değilim, “Eski daha güzeldi”ye de inanmıyorum ama var olana bu derece ihaneti de aklım almıyor. Taksim Meydanı gibi merkezi bir yerde, apaçık ortadaki bir apartmanın eski hallerine ulaşmak o kadar zor oldu ki…

50 ve 60’lı yılları buldum sayılır (o da pek güç oldu) ama 70-80-90’lı yıllardaki halini, mimarını, içini bulamadım. Oralarda oturmuş olan olsa keşke… Allah’tan bir dönemin efsanesi Kristal Gazinosu var ki, izini sürebildim.

Şubat 1943 imiş.
1950’ler, Kristal Gazinosu arkasında Güneş Apartmanı. Salt Arşivi.

1930’ların sonuna doğru yapılmış olmalı Güneş. 1932’deki bir fotoğrafta yok ama 1939’da var.

Bir dönem tüm apartman satılıktı. Zaman zaman dev içeçek, bir zamanlar dev sigorta ilanlarıyla kaplandı apartman; ben, 2000’lerin ortasında milliyet.com.tr sayacı konduğunu hatırlarım. Siteye kaç kişi girdiğini üzerinden okuyabiliyordunuz elektronik olarak.

1950’ler

Sanırım, bir sahiplik/miras sorunu ya da onu umursamayacak kadar zengin sahipleri var. Huzurlarımızda canım Güneş Apartmanı. Talimhane girişine yakın, Tarlabaşı Bulvarı’nda, Taksim Meydanı’ndan metroya girişlerden birinin arkasında.

  • Ana görsel; 1960’lar, arkada Ardan, Namar, Şark Palas ve Doğu apartmanları da var. Bu arada iyi ki şöyle bir blog var http://baronvonplastik.blogspot.com/ fotoğraflar, yazılar, bilgiler o kadar güzel ki, çok faydalandım.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.