Senin annen bir ikondu yavrum!

Gazete yazıları, İlginç bilgi, Sanat, Sosyoloji, Türkiye halleri

Birbirinin kopyası yapay pozlara, marka akan yazılara inat, güzel insan öyküleriyle, ‘bir kısmı pek tanıdık’ karizmatik kadın portreleriyle, bir dönemin Türkiyesiyle bezeli, bir ‘sözlü giyinme kültürü’ çalışması, samimi bir moda bloğu: İkon Annem

 

Benim 'ikon annem' Jülide Örnek (ortada), Sezen Cumhur Önal'ın müzik dersinde arkadaşlarıyla.
Benim ‘ikon annem’ Jülide Örnek (ortada), Sezen Cumhur Önal’ın müzik dersinde arkadaşlarıyla.

 

Şimdinin büyük giyim zincirlerinin ülkeye yeni girdiği zamanlarda annemle alışverişlerimiz tam bir komediydi.
Elime bir kazak aldığım anda annem “Onu ben de örerim” der, her gün dikiş yapıyormuş gibi “O dikiliverir” derdi. Sonra bir köşede onu karışıyla kazak ölçer, ilmik sayarken görürdüm.
Üzeri giysi modelli o peçeteler pek hayata geçmedi ama annemin kıyafetle yakın ve havalı bir geçmişi vardı Allah için.
Guernica olmasa da bir Picasso tablosunu kazağa çıkarabilen annem, gençliğinde tüm maaşını ‘babetten koketten, Vepa’dan Vakko’dan’ giyinmeye harcamış, çay partilerinde göz kamaştırmış, yabancı dergilerden görüp ilham aldığı modellerle tasarımlar yapmış, kıyafetler dikmiş, havasını yapmıştı.
60 ve 70’lerdeki saçı ve kıyafetleri bugün için bile görkemli olan annemle, bir dönemin ‘cemiyet hayatı dergilerini’ karıştırmasıyla dalga geçtiğim her anda “Ben kıyafetlere bakıyorum” yanıtını alırdım.
İşini bahane etmez, küçüklüğümüzde bize de diker, şimdinin ‘Convers’i benim zamanımın ‘kes’lerini yurtdışına gidene ısmarlar, bizi de havalı kılardı.
Benim annem, güzel, özel ve yetenekli ya, bir tek onda sanırdım.

İkonum, Annem Jülide, bol paça kot pantolonu ve yeşil, 'kare bulmaca' tişörtüyle...
İkonum, Annem Jülide, bol paça kot pantolonu ve yeşil, ‘kare bulmaca’ tişörtüyle…

O KISA ETEKLER, TATLI ÇANTALAR

Ama Oscar yarışında adı geçen filmlerden Danish Girl, Trumbo ya da Carol’un kostümleriyle yarattığı etki pek çoğumuzun ailesinin üst kuşak fotoğraflarına bakınca hissediliyor.
70’ler… Sinop’tan, Malatya’dan, Antalya ya da İzmir’den bir fotoğrafa bakıyorum, o kısa etekler, tatlı çantalar, güzel gözlükler, özenle yapılmış saçlar, jilet gibi giyinmiş erkekler…
Anne ve babalarımız, ne kadar şık ve özenliler.
Yazı ve moda ilişkisini Türkiye’de en iyi kuran isimlerden Barış Çakmakçı da, kendi annesinin bir fotoğrafından yola çıkarak, son dönemde gördüğüm en samimi ‘moda bloğu’nu yapmış: İkon Annem.

BİRAZ DİKKATLİ BAKINCA TANIDIKLAR

Modacı Asli Filinta'nın annesi Esin Hanım, "80’li yıllarda Adana’da çok sosyal bir hayatım vardı. Balolar, davetler, gazinolar…" diyor, modaya da düşkün.
Modacı Asli Filinta’nın annesi Esin Hanım, “80’li yıllarda Adana’da çok sosyal bir hayatım vardı. Balolar, davetler, gazinolar…” diyor, modaya da düşkün.

Çoğu siyah beyaz fotoğraflarla geçmiş, hikâyeler, anneler var.
İsimler, soyadlar, şaşalı sıfatlamalar yok. “Berat’ın annesi Yüksel”, “Melike’nin annesi Gülay” gibi başlıklar var.
Ama biraz dikkatli bakınca anneler ya da kızları tanıdığımız insanlar.
Muhtemelen Barış’ın muhtemelen konuyu hiç dağıtmamak için vurgulamadığı ayrıntılar.
CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve Aylin Sayek’in Türk Tabipler Başkanlığı da yapmış bir göz doktoru olan anneleri Füsun Sayek mesela; gençliğinde de ne etkileyici bir kadınmış.…
Müjde’nin annesi Nedret Güvenç doğuştan yıldızmış!
Simay Bülbül’ün annesi Münevver’den, Aslı Filinta’nın annesi Esin’den moda ilhamı almaması imkansızmış zaten!

ASLI-FILINTA
Aslı Filinta

SÖZLÜ GİYİNME KÜLTÜRÜ

Site bir dönemin Türkiye panoraması; bir sözlü giyinme kütürü rehberi.
Sık sık “Keşke bu fotoğraf renkli olsaydı” tonlaması var, çünkü o elbisenin renkleri de aslında pek güzel…
‘Kupon gupür dantel kumaş’, ‘Burda mecmuasından patron çıkararak’, ‘Kot kumaşı daha İzmir’de yok, beyaz şeker çuvalından diktiği pantolonuyla’ gibi ifadeler, Yeni Karamürsel, Olgunlaşma Enstitüsü, Amerikan Pazarı gibi unutulanlar, onlarca butik ismi var…
Çünkü o dönem insanları, kaç yıl da geçse kıyafetleriyle kurdukları ilişki de başka, terzi Madam Şinorik dikmiş, bilmem ne butiğinden alınmış… Hepsi hatırlanıyor.
İzmirli Zaptçıoğlu, yılan derisini ilk kez Türkiye’ye getiren ayakkabı imalatçısıymış mesela; en ünlü müşterileri arasında Ajda Pekkan ve Zeki Müren de varmış.

MODA HAFTASI ÖNCESİNDE…

Barış, bloğu 2010 yılında açmış ama üzerine düşmesi yeni; sahaftan çıkan fotoğraflara açtığı köşeyi de çeşitlendirmeyi, en sonunda ‘başka bir format ve anlatımla’, siteyi tekrar etmeden bunu bir kitaba dönüştürmeyi hedefliyor.

 CHP'li Selin Sayek Böke ile Aylin Sayek'in anneleri Füsun Sayek, hem karakteri, hem de giyimiyle etkileyici bir kadın karakter.

CHP’li Selin Sayek Böke ile Aylin Sayek’in anneleri Füsun Sayek, hem karakteri, hem de giyimiyle etkileyici bir kadın karakter.

 

Selin Sayek Böke
Selin Sayek Böke

 

Füsun Sayen kızı ile...
Füsun Sayek (sağda) kızı Selin ile…

Marka akan, yapmacık ve birbirinin aynı fotoğraflarla donatılmış bloglara inat bir dönemin Türkiyesi, güzel hikâyeler ve tatlı insanlarla başka bir yerde ‘ikon annem’.
7. sezonu 14-19 Mart tarihleri arasında Zorlu Center’da yapılacak Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un öncesinde ‘vintage’a bir de buradan ( http://ikonannem.tumblr.com/ ) bakın derim.

Modacı Simay Bülbül'ün annesi Münevver Hanım, İzmir'de mankenlik ve zarafet kursu defilesinde...
Modacı Simay Bülbül’ün annesi Münevver Hanım, İzmir’de mankenlik ve zarafet kursu defilesinde…

munevver simay bulbul anne

 

  • Bu yazı 12 Mart 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlanmıştır.