Pazar öğlen ‘evde’ Cem Yılmaz ile döner yemek!

Gastronomi, Gazete yazıları, Şehir

İstanbul, aslında dünyanın pek çok yerindeki yeme-içme trendlerini bence gayet iyi takip ediyor. Sorun ya uygululamada, ya da bu trendleri takip edip ayakta tutacak kitlenin azlığında…
Lal Dedeoğlu, Mimar Sinan mezunu bir fotoğrafçı. Ama 1999’da bir apartman dairesinde açtığı Buz Bar bir şehir güzelliği oldu ve hep çok konuşuldu. Dedeoğlu, arada başka şeyler yaptıysa da şimdi yeniden bir apartman dairesinde.
İstanbul Küçük Bebek Caddesi’ndeki bir apartmanda, 38 numarada.
Yine Buz’da birlikte çalıştığı Hakan Özkul ile açmışlar mekânı.
Daire 1 adlı mekân, içi gayet zevkli, ağırlıkla retro döşenmiş, bahçeli bir apartman katı. Sabah 9 ile akşam saat 10 arası açık.

daire-1

Bir mönü var, alkol yok, fiyatlara ucuz denilemez ve tabii en büyük özelliklerden biri yemeğe gidenlerden birinde anahtar olması.
Pazar bir arkadaşım gitti “Tıklım tıklımdı” diyor, “Cem Yılmaz da vardı, Ankara’dan havalı tayfa da, tanıdıklar da, dergilerden yüzlerini bildiğin isimler de…”
Pazar döner günüymüş; haşlanmış sebze, pırasa, börek, domates salatası, pilav da varmış. “Çay, kahve de vardı. Arka odada tavla ve oyunlar da var” diyor arkadaşım.
Artık ihtiyacımız bir araya geldiğimizde iyi hissedeceğimiz, rahat edeceğimiz insanlar, ortamlar… Yemek de iyiyse niye olmasın!

daire-1-yine

lal
Lal Dedeoğlu
  • 1 Kasım 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi /Şık ekindeki köşesinde yayımlanmıştır.