‘Kuzey’de, tasarımcıların mabedinde bir Türk yıldız

Gazete yazıları, Hayata Dair, Moda, Portre, Sanat, Sosyal psikoloji

2017 yazından itibaren pek çoğumuz onların tasarladığı desenlerin altında rüyalara dalacak, onlarla yolculuklara çıkacağız. Pınar Demirdağ ile Hollandalı ortağı Viola Renate, İsveç’te Ikea’nın düzenlediği ‘Demokratik Tasarım Günleri’nin yıldızlarındandı

***** Çok ayrıntılı bir yazı için de http://wp.me/p79ANb-uC

Dünyanın dört bir tarafından, uzun zaman aralıklarıyla çıkan ve cımbızla çıkartılıp bize sunulan ‘Başarılı Türk’ haberleri vardır. O Türk, genç bir kadın olursa daha da tatlıdır!
Bu tür haberler bende gururla birlikte bir tür hüzün de yarattığından pek ‘hazzetmem’. Ancak ilerde onun adını çok duyacağınızdan eminim, size biraz Pınar’dan, ortağı Viola’dan, tasarımlarından ve ‘Demokratik Tasarım Günleri’nden bahsedeyim.

HAVLUDAKİ SEKS SKANDALLARI

Adı Pınar Demirdağ, 31 yaşında. Saint-Joseph Lisesi’nin ardından Fransa’da grafik tasarım okumuş. Şimdi Hollandalı ortağı Viola Renate ile Paris’te Pınar&Viola adlı bir marka altında, ‘desen tasarımı’ yapıyor. Her yıl ‘görsel koleksiyonu’ çıkarıyorlar. Ve siz o deseni alıp çeşitli koleksiyonlarda kullanıyorsunuz.
‘Couture digital’ adı verilen sanatı bir ‘kültür tasarımcısı’ mantığıyla yapıyor; günlük hay-huylarda çok uç gibi duran ama aslında önemli olan sosyo kültürel olaylar üzerinden ‘yürüyorlar’. Yani onlarınki bir felsefesi ve derinliği olan, ‘konulu görseller’!
“Sevmek ne demek, çoklu sevgi (poliamori nedir —> http://wp.me/p79ANb-9k), politik seks skandalları, internette sevgi ne demek, başörtüsü ne demek” ele aldıkları konulardan bazıları.
Politik seks skandalları konulu bir havlu seti ya da ‘gelecek tipi aile poliamori’ üzerine bir seramik set; ilginç yani:)
Mesela başörtüsü; onlar için politikacıların elinde çekiştirilenden öte bir mevzuu. Bu ‘özel alana’ farklı baktıkları Diva Opaque adlı koleksiyonlarını Mustafa Taviloğlu almış. dDf’in sahibi Arhan Kayar da ‘Scandal Aqua’ adlı koleksiyonlarını…

politik seks skandali

YENİ HABER: IKEA TİŞÖRT DE SATACAK

Pınar ve Viola ile İsveç’te tanıştım. Ikea’nın her sene düzenlediği ‘Demokratik Tasarım Günleri’nde. İnsanların ev olgusu ve yaşam gibi konulardaki algılarıyla ilgili araştırmaları açıklayan, bir sonraki sezonun tasarımlarını gösteren, tasarımcılarla yapılan oturumlarda yeni akımları tartışan özel bir toplanma.
İnsan hayatı kolaylaştıran, fiyatı, boyutu, kullanımı ‘en uygun’ tasarımların cenneti kuzey ülkelerinden birinde, İsveç’te, en fazla beğenilen tasarımlardan birinde genç bir Türk kadınının imzasını görmek hoştu açıkçası. Çünkü Pınar ile Viola’nın tabaktan çarşafa, çantadan tişörte (evet Ikea tişört de satmaya başlıyor) pek çok tasarıma can veren desenleri 2017 yazında tüm dünyada satılacak.

PinarViola-for-IKEA-DDD-1

DÖRT DEĞİŞİK DÜNYA

Pınar ile Viola, 1 yıl önce Ikea’nın yaratıcı tasarım ekibinin başındaki Henrik Most’tan “İşlerinizi beğeniyoruz, bizim için de tasarlar mısınız?” diyen bir e-posta alıyor. Dört değişik dünya istiyor onlardan Ikea “Ormandaki mistik canlılar, güzel alien (yaratık), ‘the bird and the bees’ (Bu İngilizce’de çocuk dilinde sevişmek için kullanılan bir terim; aganigi yapmak misali), Gaudi seramikleri ile bir arada alien zürafa.

PinarViola-for-IKEA-DDD-9

NAZAR BONCUĞUNUN GÖZÜ

İkilinin yeni desenlerindeki baskın olan ‘gözler’in çıkış noktası nazar boncuğu. “Nazar boncuğuna o kadar anlam yüklüyoruz, ondan o kadar çok şey bekliyoruz ki… Bu sefer biz ona bir şey katmak istedik, onu doğaya sokmak istedik” diyor Pınar. Yeni tasarımlarıyla uzaylılardan, mitolojik canlılara, hayvanlardan kült objelere pek çok şeyi kucaklamaya çalıştıklarını söylüyor. “Bu çarşafın altında uyuyorsan başkalarını da kabul ediyorsun” diyor. Digital dünyada bir ütopyanın peşinde şimdi Ikea işbirliğiyle ‘herkesi kabul etmek’ temasıyla ilerliyor.

PinarViola-for-IKEA-Gaudi-design-2

IKEA TÜRKİYE’DEN ÇEKİLMİYOR

Bu arada belki duydunuz, bir süredir “Ikea Türkiye’den çekiliyor” gibi dedikodu vardı ki, sanırım Uzakdoğu’dan gelen mobilyalara yüklenen ek vergi haberleri kafaları karıştırdı. Ancak sordum böyle bir şey söz konusu bile değilmiş.

PinarViola-for-IKEA-DDD-11

* Bu yazı Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde 10 Haziran 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

 

 

Viola ile Pınar
Viola ile Pınar

Favori - PinarViola-for-IKEA-eyes-bag-design

 

PinarViola-for-IKEA-b-design.irds-and-the-bees-cushion

 

favori 3 PinarViola-for-IKEA-b-design.jirds-and-the-bees-bedlinen