Kutlamak istiyorum! Yeniden o kadınlarla bir arada olmak

ALAN SEÇ OKU, Türkiye halleri

Ya 8 Mart Kadınlar Günü, Sevgililer Günü’ne dönerse; dönmesin… Whatsapp’ım, e-postam bakamadığım bir halde; çünkü 8 Mart geliyor.

Çok sevdiğim arkadaşlarım, kadın girişimcilere, kadın eşitliğine yatırım yapan güzel firmalarda çalışıyor. O firmalar çok güzel kampanyalar yapıyor, güzel, söylenmesi gerekli sözler söylüyorlar. Ama ben bana gönderilen hazır bir mesajı paylaşmak istemiyorum. Kesinlikle içimden gelmiyor.

Hem arkadaşlarıma desteğim olsun isterim, hem kadın emeğine destek veren herkesin reklamı olsun ki, onlar reklam oluyor diye bile olsa desteği sürdürsünler. Bu işler böyle, ne yapalım!

Ama mesele şu, benim bu ülkeye, bu ülkede kadın olmaya dair “kendi sözlerim” var; olmalı yani…

Bu sözleri çok iyi ifade edemeyebilirim. Ama en ifade edemeyeceğim şey bile bir markanın sloganı ya da yaptıklarıyla sınırlandırılamayacak kadar güçlü. Bunu söylesem de söylemesem de…

Bunu en güzel, en yapabileceğim şekilde yapmalıyım ya da susabilirim. Bunlar bana kalmalı. Ve bence firmaların reklamları, sözleri, mesajları ağırlıkla kadınlara gidiyor. Kadın gazetecilere, kadın sosyal medya etkili insanlarına…

Hiç erkek görmüyorum ki, kadınlar günü sloganı, projesi, videosu, kampanyası paylaşsın. (Ben görmüyorum diye yok değildir ama bana denk gelmiyor.) Paylaşmasalar da olabilir, umurumda da değil.

Benim tek istediğim 2017’deki 8 Mart Beyoğlu yürüyüşü gibi bir şeyi, bu ülke kadınlarıyla bir şekilde hissedebilmek. O desteği, o coşkuyu…

Kadınlar Günü’nü COŞKUYLA KUTLAMAK. Kutlamak istiyorum. 

Bir 8 Mart’ta Moskova’daydım, resmi tatil idi. 8 Mart’ı bayram olan bir ülkeyi kendim için hayal ettim.

Ama 2017 8 Mart’ı biraz öyleydi.

“Bütün şarkıların hep bir ağızdan söylendiği, sahnedekiyle bir olunan muhteşem bir konser ya da tribünleri onlarca kez coşkuyla ayağa kaldıran bir maç gibiydi… ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sadece Liverpool için söylenmemiş olsa gerek. Hiçbirimiz yalnız yürümedik. Yeniden umut olduğunu, bir arada olabileceğimizi gördük” yazmışım bloguma.

“Dünya yerinden oynar dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” sloganını da eklemişim.

Öyle; pazartesi geliyor kutlayalım canlarım!

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.