İstanbul’un görünmez olan üçgen binaları

ALAN SEÇ OKU, Apartman / Bina, Türkiye halleri

İstanbul’un, önü bir gemi burnu gibi uzanan, ‘ütü/üçgen’ şekilli pek çok güzel binası var… Pek çok tarihi apartmanı, içinde hikâyeler saklayan evi var… Onları gördükçe fotoğraflarım, paylaşmaya da karar verdim, arşiv olsun yok olmasın, birileri eklemeler yapsın çoğalsın…

Pertev Apartmanı

Her zaman biriktirmeye yönelik bir yapım oldu. Koleksiyonerler kızar “biriktirme” ile koleksiyon yapma eyleminin karıştırılmasına; haklılar… Bende ikisi de var: biriktiricilik; tasnif edip, değer verip koleksiyona katıcılık. Neyse…

Türlü türlü hobim var; 16 yaşımdan beri yediğim pek çok yemeğin fotoğrafını çekmişimdir misal. Nedenini analiz edemeden… İstanbul’daki binaları, sokakları, duvar sanatını, apartman resimlerini, çeşmelerini fotoğraflarım, belki 20 yıldır.

Güzel tasnif edemem ama “gidiciliğe direnç”, belgecilik ve güzele merak da etkili kuşkusuz. Elimde “binlerce” apartman tabelası, yüzlerce bina resmi var. Bazen insanlar bana “Şu semtte şurada oturuyoruz” der, ben apartman ismini söyleyince korkarlar:) Hafızam iyi değil ama bazı apartmanları bilirim. Şimdilerde dedim ki, ne olsa ikinci kitabım ‘Her Umut Ortak Arar’da da apartman, şehir tutkum, buna dair metinlerim, satır aralarım var. Bazı fotoğrafların ‘Her Umut Ortak Arar’ın Instagram hesabında arşivlenmesine karar verdim. Bildiğimin, bilgisini de veririm.

Ceylan Apartmanı

Belki “birlikte” yazarız bazı bina tarihlerini… Misal bu 3 yapı… Taksim, Gezi Parkı karşısında Talimhane’ye inen köşeler.. Ne kadar güzeller, ne kadar bakmıyoruz.

Bu fotoğrafı da Burak Boysan paylaşmıştı, “Ceylan Apartmanı, Taksim
Fotoğraf 1960’lardan, Yalçın Özalp sayesinde” diye. Üstte de bugünkü hali (mayıs 2020) var. Böyle böyle bir arşiv de oluşur belki. 

Uğurlu Palas
Uğurlu Palas’ın ön tarafı

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.