Her şey ters gidiyorsa sen de tersini yap gitsin!

dizi, Gazete yazıları, Hayata Dair, İlginç bilgi, İlişkiler, Komik, Sosyal psikoloji, Sosyoloji, TV

“Her içgüdüm, yediğim her şey, giydiklerim… Hepsi yanlıştı. Bundan sonra her şeyin zıddını yapacağım” diyerek önce aşk, sonra iş bulan bir adamın hikâyesiyle ‘opposite kuralı’nı uygulamak ister misiniz

Her şey cuma gecesi başladı.. İstanbul’da yağmur yeri göğü inletiyor… Ben sıcak evimde, elimde sıcak kahvemle battaniye altında film izliyorum. Ve “Cuma, bir yerlere çıkıyor musun?” diye mesaj atan herkesin deli olduğunu düşünüyorum.
Saat 21.00 gibi, 3 arkadaşımın “Bir ofis partisindeyiz, n’oollurrr gel, hadi atla gel” ısrarlarıyla, 1 saatlik düşünme payıyla, popomu sıcak yerden kaldırdım; Beyoğlu tüneldeki partiye gittim.
Bu arada ben, ofis partisi denilen şeyin eski tip pembe memur dosyaları, ataç ve not kağıtları arasında, karton bardaklarla şarap içilen bir şey olduğunu sanırken, havalı bir koca katta, şık şıkıdım bey ve hanımların arasında, güzel müzikli süper bir partiye daldım.
Beni asıl şaşırtan ise bir iş hayatları olmasa Arnavutköy sınırlarından çıkmayacak o 3 kişinin, böyle bir havada, kalkıp partiye gelmesiydi.
“Bu nasıl oldu?” diyorum, “Opposite” (İngilizce, zıt, ters) diyorlar gülüşüyorlar; “Barış’ın konuştuğu kız, model değil mi?” diyorum “Opposite’in sonucu” diyorlar, bir şey anlamıyorum! Anlatıyorlar…

‘OPPOSITE’ DE NE? ANLATAYIM…

İşte burada tüm bunlardan 3-4 saat öncesine, bir eve gidiyoruz…
Birbirleriyle komşuculuk oynamayı pek bir seven 3 kanka, ellerinde Seinfeld dizisinin DVD’leri, kuruluyorlar televizyon karşısına…
Dizinin ‘Opposite’ adlı bölümünde George Costanza’yı sahilde düşünürken görüyoruz. Bu kel, göbekli, işsiz, sevgilisiz ve 40’larında hâlâ ailesiyle yaşayan adam, her zaman gittikleri kafede Jerry ve Elaine ile buluşuyor ve yeni kararını açıklıyor:
“Her şey çok açık, bugüne kadar verdiğim her karar yanlıştı. Hayatım, benim istediğimin tamamen zıddı. Her içgüdüm, yediğim her şey, giydiklerim… Hepsi yanlıştı. Bundan sonra her şeyin zıddını yapacağım”.

Seinfeld ekibi

TERSİNİ YAP, KAZAN!

Garson “Tuna balıklı sandviç ve kahve değil mi?” diye sorduğunda önce onaylayıp sonra “Hayır… Hayır… Yıllardır bunu yedim, tam tersini istiyorum” diyerek tavuklu salata istiyor!
Ardından da o yemek siparişi verirken kendisine doğru bakan güzel kadını görüyor, yanına gidiyor ve normalde yapmayacağı şeyi yaparak “Bana baktığınızı gördüm” diyor.
Kadın da onaylayarak “Benimle tamamen aynı yemeği sipariş ettiniz” deyince, George “opposite”in dibine vuruyor:
– Merhaba ben George, işsizim ve ailemle yaşıyorum!
– Merhaba ben de Victoria….
‘Tersine kuralı’ işliyor George’un bir kız arkadaşı oluyor.
Sinemada kendini rahatsız eden adamlardan kaçmak yerine -ki normalde bunu yapardı- adamlara kükrüyor, tüm sinemadan alkış, kızdan beğeni alıyor…

‘PATRON PİSLİĞİN TEKİYDİ’

Kız, otomobilde “Evime çıkalım mı?” dediğinde “Daha birbirimizi yeni tanıyoruz” diyerek teklifi reddediyor ve hatunu kendine hayran bırakıyor.
Ha bir de iş görüşmesi var ki… “Daha önceki iş tecrübeleriniz?” dendiğinde “Bilmem ne şirketinde şu görevdeydim, temizlikçiyle tuvalette seks yapıp kovuldum”, “Önceki işte de patron pisliğin tekiydi” yanıtlarıyla dikkat çekiyor ‘büyük patrona’ ettiği “Kararlarınız bu takımı batırdı” gibi cümleleriyle de New York Yankees’te iş buluyor…

BUNDAN SONRA BÖYLE!

Ve gerçek hayata dönersek, 3 arkadaşım bu bölümü izledikten sonra gelen parti davetine önce “Evimizde oturalım yanıtı veriyor” sonra diziyi düşününce çıkıp müthiş bir gece geçiriyorlar.
Ve yukarıda anlattığım her şey tam 5 yıl öncenin hikâyesi.
Yeni haberse şu; benim yazım üzerine bu yöntemi uygulayıp tanışan Selim ile Yeşim’in bir bebeği oldu geçtiğimiz hafta; Amerika’da.
Sanırım bazen klişelerin, alışkanlıkların tersini yapmak da yeni ufuklar açabiliyor hayatımızda.

  • 27 Ekim 2015 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlanmıştır.