Haftada 2 günlük diyet! Olur mu? Olmuş!

Gastronomi, Gazete yazıları, Hayata Dair, İlginç bilgi


Bir hafta içinde 5 gün istediğini yiyebiliyor; kendi seçtiğin iki ‘ayrı’ gün ise kadınsan 500, erkeksen 600 kaloriyi geçmiyor, sonuçta kilo veriyorsun! 5:2 diyetine hoşgeldik!

mimi spencer 2

mimi spencer
Gazeteci Mimi Spencer

Türkiye’de gazeteci titrine sahip birinin adını ‘gugılladığınızda’, bikinili haber fotoğraflarını görmek sizi çok da şaşırtmayabilir.
Ama İngiltere’de bu şaşırtıcıdır.
Ancak 49 yaşındaki İngiliz gazeteci Mimi Spencer’ın adını gugılladığımızda, bir genç kıza gönderme yapan vücuduyla bikinili fotoğraflarını görebiliyoruz.
Nedeni, İngiliz doktor Michael Mosley’in ‘icadı olan’ ‘The Fast Diet’ ya da ‘5:2 Diyeti’ adı verilen rejimi deneyimleyip ikisinin birlikte kitabını da yazmış olması.
Ben de ‘Food and Drink Future Forum’da yakın geleceğin yiyecek ve içecek trendleri üzerine bulgularını açıklayan Chris Sanderson, “İngiltere’deki yeni diyet çılgınlığı” diyerek bahsetmesiyle duyup araştırdım.

HAFTADA YARIM KİLO YAĞ

Birkaç satırla özetleyeyim:
Haftada 2 gün, kadınsanız 500, erkekseniz 600 kalori ile yetiniyor, 5 gün dilediğinizi yiyorsunuz. Ve haftada yarım yağ kilo kaybediyorsunuz.
O iki gün kaloriyi tutturmanız yeter; yoksa ‘onu yeme, bunu içme’ bu diyette yok.

PAZARTESİ VE PERŞEMBE

Diyetin ismindeki ‘Fast’ kelimesi, İngilizce’deki iki anlamına da vurgu yapıyor: Hızlı ve oruç. Diyetin ana fikri de oruçtan geliyor.
Sınırlı beslenilecek iki günün art arda getirilmemesi öneriliyor. Dr. Mosley, kendisi için pazartesi ve perşembe günlerini tercih ediyor.

AZ VE ÖZ ÖĞÜN

Az kalori alacağınız günler ne yiyeceğiniz kadar bunları günün hangi saatlerinde yiyeceğiniz de önemli… Dr. Mosley, gün içinde azar azar sık sık beslenmeyi değil, bir ya da iki ana öğün ile işi bitirmeyi tavsiye ediyor.
http://thefastdiet.co.uk/ adresini baya iyi yapmışlar. Çok ayrıntılı diyeti anlatıyor, sorulara yanıt veriyor, araştırma sonuçlarını paylaşıyor. Kendi vücut yapınıza göre ne yapmanız gerektiğini de görüyorsunuz. Tabii ki İngilizce.

Michael Mosley mimi spencer
Mimi Spencer, doktor Michel Mosley ile…

TÜRKÇESİ DE VAR

‘The Fast Diet’in kitabı Türkçe’ye de çevrilmiş; adı: Haftada 2 Gün Yeter.
Ben sağlıklı insanların, bol hareketle, sadece şeker ve beyaz undan kıstıklarında bile diyete ihtiyacı olduklarına inananlardanım. Doktor değilim, bu tür tavsiyelerden imtina ederim. Bu diyeti yapan bir doktor ama Dukan da doktorun Fransızıydı, bugün tartışıyoruz!
Ha ben “Böyle de tam Türk usulu bir diyet varmış” diye işaret ederim o ayrı… Kendim yapar mıyım; ı-ıh!

Michael Mosley

 

* 10 Ekim 2015 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlanmıştır.