Güzel soru: Benimle Gelir misin?

Türkiye halleri

“Benimle Gelir misin?” adlı tiyatro oyunu güncelden kaçmamış, onun sıkıcılığıyla ağırlaşmamış, dertsizmiş gibi yapmamış ama karalar bağlatmamış, içine kocaman bir ‘Umut’ almış. Güldüm, hüzünlendim, duygulandım, anladım… Çünkü o da beni anlamıştı… Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı, Sami Berat Marçalı’nın yönettiği oyunda Elif Ürse ile Başak Kıvılcım Ertanoğlu etkileyici bir oyunculuk sergiliyor

Son dönemde çok çeşitli metinler okuyorum, yapılan edileni izlemeye çalışıyorum. Dil, anlatı çok güzel, etkileyici ama sonunda “Hiç mi bugünden dertlenmiyorlar?” derken buluyorum kendimi; bugünün sıkışmışlıkları, yaşadıklarımız ucundan bile görünmeyince bende eksik kalıyor.

Ben bu akşam üzeri, Gmall Toy’da çok etkileyici bir tiyatro oyunu izledim: Benimle Gelir misin?

Tiyatro yorumlamak haddim değil ama pek beğendim.
Güncelden kaçmamış, onun sıkıcılığıyla ağırlaşmamış, dertsizmiş gibi yapmamış ama karalar bağlatmamış, içine kocaman bir ‘Umut’ almış. Güldüm, hüzünlendim, duygulandım, anladım; oyunda beni anlamış gibiydi çünkü… Son yıllarımı…

Oyun dönemin, olanların bir aşkı nasıl yaşatmadığını anlatıyordu, ben de zaten aşkı, mutlulukları, coşkuları, heyecanları ve daha pek çok şeyi yaşatmamamasına ‘ayarım’.

Oyun, bütün kademelerde “erkek, erkek, erkek, erkek, erkek, erkek, erkek, erkek, kadın, erkek, erkek, erkek, erkek” olmasına takıktı, betona ya da şehrin sürekli fetihlerine, geçmişlerin üzerine süngerler çekilmesine, “durup bakmakla” çok da bir şey olmamasına… Ben de takığım.
Belki de bu yüzden çok hoşuma gitti oyun.

Ebru Nihan Celkan’ın metni bir yana, oyunculuk, yönetmenlik (Sami Berat Marçalı), müzikler çok etkileyiciydi. Elif Ürse ile Başak Kıvılcım Ertanoğlu’nun oyunculuklarını yine haddim değil ama pek beğendim. Elif Hanım’ın sesi de pek güzel…Umut karakteriyle kendimi çok özdeşleştirdim, benim Janina’mın durup anlamaya çalışmak yerine, içine girip anlamak için elinden gelmesine şükrettim.İyi ki seyrettim; imkanınız olursa size de tavsiye ederim. 

Ebru Nihan Celkan ile “karşılaşmam”, Nasıl Olunur? ‘un Özlem ve Murat Daltaban, dolayısıyla DOT ile ilgili olan bölümü için yaptığım okumalarla olmuştu. Çok istiyordum onun yazdığı bir oyunu izleyebilmek, ne mutlu ki izledim ve sevdim.

22 Aralık 2019

Fotoğraf: Deniz Akseki

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.