Gidişata inat, siz neyi yapmıyorsunuz?

Türkiye halleri

Bir konum ve katkıda bulunursanız bir sorum var….
Ortada tüm dönemlerin absürt sorunlarından sunulan şu dönemde, bilinçli bir kuşak, kendince, kendi evinde, yöresinde, ailesinde minik minik ya da kimi zaman daha büyük duruşlar sergiliyor. ‘Sergilemese’ bile -bu yanlış bir kelime olabilir- inadına, kimi zaman yorularak, zoru seçerek doğanın, doğrunun, emeğin, kendi hayat görüşünün yanında durmak için bazı tercihler yapıyor…

Küçük örnekler; bakkalı korumak için market kadar bakkaldan da alışveriş etmek gibi, kitabı internetten değil de butik kitapçıdan almak gibi, plastik poşet kullanmamak gibi, belli üretecileri seçmek gibi, bazı kurumlarla çalışmamak gibi… Gibi, gibi…
Ben bu gibi şeyleri yaparken harcadığım enerji ve emeği, ekstra çabayı sorun etmem. Yapamayacağım şeylerin de altına girmem, istesem de gerçek bir vegan olamayacağımı bilmem gibi.
Ama yine de gün geliyor, bir şey oluyor da insan bir “Ay dünyayı ben mi kurtarıyorum” ‘yorgunluğuna’ girebiliyor; çünkü yanında durduğun şey kendi yanında durmayabiliyor:)

Sizden ricam yaptığınız böyle şeyleri bana yazmanız… Bu, “Artık şu markanın sütünü almıyorum” da olabilir, “Şu gazeteyi okumuyorum, çünkü…” de…

Nedir sizinkiler?

Tek tek mesaj atmak yerine buraya yorum olarak yazarsanız sevinirim. O zaman kolayca toparlayabilirim:)

1 Ağustos 2018

6 comments

  • İlk aklıma gelen ; uzun zamandır webden gazete okumuyorum,malum gereksiz,tuzak başlıklar,haberden çok reklamlar vs. He gazete de eskisi gibi okumuyorum çünkü ne medya kaldı ne de düzgün haber,yazarları ise iki elin parmakları kadar onlarda takipteyim ;)

  • Kendimi bildim bileli, annemle birlikte evdeki coplerimizi kategorize ediyoruz. Ülkemizde geri donusum sistemi düzenli islemedigi icin buna kendimizce cözüm bulduk. Copleri karistirip karton ve plastik toplayan arkadaslari bekleyip, onlara veriyoruz biriktirdiklerimizi. Yine yaklasik 5 yildir plastik poset kullanmiyoruz. Cantamizda bez torbamizla alisverise gidiyoruz. Ve disarda su icmek icin plastik sise tuketmiyoruz. Yani sularimizi yanimizda tasiyarak, tek kullanimlik 500 ml lik plastiklerden tuketmiyoruz. yazlari yanimizda 1 hatta 1.5 litre su tasimak zorunda kaliyoruz ama olsun :) ve kahvecilerde tek kullanimlik bardaklari kullanmamak icin ozellikle fincan istedigimi belirtiyorum. Bu aliskanliklari cevremdekilere de asilamaya calisiyorum, dalga gecildigi bile oluyor. Ben uzerime duseni yapayim da kalanina kulak asmiyorum. :)

  • İki gündür buna cevap arıyorum ama sorunun hakkını verecek bir cevap bulamadım, bu da bana dert oldu.
    Yani var bazı alışkanlıklarım ama hep fireli; ya imkansızlıktan ya yanında durduğunun yanında durmamazlığından ama hep fireli. Ama dert etmem güzel oldu, hiç olmadı firelerimi azaltacağı kesin. :)

Bir yanıt yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.