Gelecek, ‘Gelecek Turizmde’ gibi projelerde…

Çevre, Gelecek turizmde, Seyahat, Street Art / Sokak Sanatı

Türkiye’de bence son yıllarda yapılan en iyi projelerden biri Gelecek Turizmde. Anadolu Efes, Gelecek Turizmde adlı proje ile sürdürülebilir turizm modelleri yaratarak yerel kalkınmaya destek oldu, oluyor.
Ben de ekip ve projeleriyle Sözcü Gazetesi’nde yazar olduğum dönemde tanıştım. Onlarla ilk Mardin’e, ardından da Urfa ve Isparta’ya gittim ve sonrasında her işlerini takip ettim. Gazeteden ayrıldığımda bloglarına yazı yazmamı da istediler; baktım 10 yazı yazmışım.
İnternet garip bir mecra; yazıların en azından ne oldukları burada da kalsın istedim.
Buradaki ilk 10 başlık, spot ve link http://blog.gelecekturizmde.com/?yazar=36 için yazdıklarım. Başlıklara tıklayınca yazılara ulaşabiliyorsunuz…
En altta ise gazetede onlar ve projeleri hakkında yazdığım yazılar var…

SOKAK SANATI, CANLANDIRIR!

Şehri Verimli Kullanma Kılavuzu, birinci konu… Şehrin gri, hiçbir şeye benzemeyen ‘yan duvarlarını’ alın, onları sanatçılara bırakın. Sonra şehir turizmini sevenler için küçük fotoğraf turları düzenleyin. Biz de gezelim… Olmaz mı?

Sainer eserlerinden biri… Lizbon’da.

Kadınlar, temiz tarımın ‘alâ’sını yapar!

Ahsen Toktay’ın İstanbul’da okuyan kızlarına iyi besin göndermek için başladığı proje, aldığı eğitimler, zekâsı, özeni ve 50’ye yakın kadının ürünlerinden oluşan ‘Alâ Dükkân’ ile muhteşem bir işe dönüşmüş…

Biz niye tarihi restoranlar turu yapmıyoruz?

Yurtdışında gezerken keyif almakla birlikte bir taraftan da hayıflanıyorum.
“Biz niye yapamıyoruz?”, “Bizde daha iyileri var”, “Ah keşke biz de böyle tanıtabilsek, koruyabilsek” sızlanmalarıyla geçiyor gezilerim.
Şimdi size, bir şekilde başlayan ve sonra dallanıp budaklanan bir İspanyol projesinden bahsedeceğim. Ve sonra bizim tarihi restoranlarımızdan bahsedeceğim size ve okurken siz de düşüneceksiniz biz niye yapmıyoruz?

Beyti Güler

Temiz Turizm ve Dikencik Evleri

Derin düşünenler artık “organik tarımdan” çok, “temiz tarım” terimini kullanmayı tercih ediyor. “Temiz turizm” kavramının da konuşulması gerekiyor. “Misafir” kelimesinin hakkını veren, yerele değer veren, uzun vadeli düşünen insanlar da var.

Dikencik Evleri’ndeki bir yemekten. Fotoğraf: SİNAN HAMAMSARILAR

Her acılı Adana değildir
Siz kebapçıda her acılıya Adana diyor olabilirsiniz ama en az bir yaşındaki koyun etinden zırhla çekilecek, binde 5 oranında acı kırmızı biber konulacak… Ve bunun gibi belli kriterleri olacak. Çünkü coğrafi işaret bunu gerektirir! Peki coğrafi işaret nedir ve niye çok önemli ve gereklidir?

“Şu ağaçta yaşasaydık!” hayali gerçek olunca

Balık tutan bir grup mimar hayal kuruyor: “Şu ağaçların üzerinde birer evimiz olsaydı, nasıl olurdu?” O hayaller bugün gerçek. Doğa dostu, ödüllü birer mimari eser. İşte size, Tree Hotel!

İşte en ikonik ‘Tree Hotel’ evlerinden ikisi.. 

Turist bize gelmiyorsa biz turiste gidelim!

Şu günlerde, özellikle Türkiye’nin doğu kesiminde geçim ve hayat kaynağı turizmin mesut geleceğinden bahsetmek zor. Ancak Mardin turizmi için önemli isimlerden Ebru Baybara Demir’in hem farklı bakışı, hem de bizzat emek verdiği ‘Hayatım Yeni Bahar’ ve ‘Amazon Kadınları’ projeleri herkese örnek olacak nitelikte

Ebru Baybara Demir, birlikte çalıştığı kadınlarla…

İstanbul’un yeni açılacak müzelerine yakın bakış

Kimi uzun süredir hakkında konuşulan, kimi de yeni duyduğumuz müzeler… İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yakın zamanda açılacak 9 müzeyi açıkladı, biz de onların üzerine birer spot ışığı tuttuk

İstanbul Kent Müzesi

İstanbul’u surlar üzerinden anlatan bir tur güzel olmaz mıydı?

Kaçı hâlâ aktif olarak devam ediyor bilmiyorum ama İstanbul surlarının bazı bölümlerinde turlar yapılmış. Ama baştan sona eski İstanbul’u surlar üzerinden tanımak nasıl olurdu? Tarihiyle, yaşanmışlıklarıyla, bitki örtüsü ve edebiyatıyla…

Bu turda bilmediğiniz Kapadokya var

Sanatçı, akademisyen Murat Germen’in geçtiğimiz sene (2016) Cappadox bünyesindeki ‘Matris #2’ başlıklı çalışma ve ona bağlı olarak hazırladığı ‘Yaşayan Kültür Algı Haritası’ alternatif turizm için çok zihin açıcı olabilir.

İkizler seramik atölyesi, Kapadokya. 

Lavanta kokulu hareketler bunlar!

Onlar ‘gitmenin’, ‘başka şehirlerde hiç bilmedikleri işlerin’ peşinde değiller. Isparta’nın Kuyucak Köyü’ndeki lavanta tarlalarını önce Türkiye, ardından da dünyaya göstermek istiyorlar.

Geleceğini taştan çıkaran turizm

Göbeklitepe sevdasıyla gittiğim Urfa’da hayranlıkla izlediğim projenin adı ‘Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’de Taş İşçiliği’.