Facebook sana da bunu yaptı mı?

İlginç bilgi, Türkiye halleri

Ankara’daki bombalamanın ardından Facebook’ta birden bire ‘Kanada’da göçmen olma ya da Greencard alıp ABD’de mutlu mesut yaşama’ ilanları görmüş olabilir misin?!!!

Önce “Whatsapp’ta 3 gündür mantar konusunda birileriyle yazışıyordum, sonra birden Facebook bana sürekli mantar reklamları göstermeye başladı” dedi biri. Mantar! Spesifik bir konu yani!
Sonra fark ettim ki Facebook, yeni tanıştığım ama iş için Whatsapp’tan ‘taze’ yazıştığım üç kişiyi, hiç vakit kaybetmeden “Tanıyor olabileceğin kişiler” listesinde ilk sıraya koymuş.
Sonra pek çok örnek.
Facebook malum Whatsapp’ın sahibi; telefonda yazıştığın kişilerle ilgili bir algoritma yaratıp bunu sana karşı ‘değerlendirmesi’ beklenebilir. Yazışmandan kelime cımbızlaması yapılıyor, kimlerle yazıştığın bir şekilde izleniyor.

Facebook'taki Kanada ilanlarından biri...
Facebook’taki Kanada ilanlarından biri…

Fark etmesek de bu hepimize yapılıyor. Tabii ki rahatsız edici.

MESAJLARA PARALEL OLARAK!

Ve ülkende terör ya da benzeri bir karışıklık olduğunda bunun yansıması farklılaşıyor.
Bir düşün; geçen hafta Facebook’ta birden bire ‘Kanada’da göçmen olma ya da Greencard alıp ABD’de mutlu mesut yaşama’ ilanları görmüş olabilir misin?!!!
Neden acaba? Ülkende bombalama varsa tebdili ülkede ferahlık aramalısın diye düşünüyor olmalılar!
E ‘saç’ dediğinde önüne şampuan ya da saç ektirme ilanları koyan Facebook, içinden terör geçen ülkenin insanlarına da göçmenlik seçeneği sunmayı ihmal etmiyor! Dev hizmet.
Doğal afet ya da terör olayları sonrasında aktif olan, arkadaşlarınıza ‘Güvendeyim’ mesajı verebileceğiniz bir buton yapıp ‘bizi düşünüyor’ görünen Facebook, sponsorlu göçmenlik ilanlarından da anlaşılıyor ki bizi fazlasıyla düşünüyor.

 

 

  • Bu yazı 19 Mart 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde “Facebook’taki ilandan anla yaşam kaliteni!” başlığıyla yayımlanmıştır.