Eski makarna fabrikasındaki sanatçı atölyelerini gezerken

Gazete yazıları, Resim, Sanat, Şehir, Seyahat, Türkiye halleri

 Artık yurtdışında bir şeyi ‘sadece’ beğenerek gezemiyorum. Maalesef “Biz niye yapamıyoruz?”, “Keşke biz de koruyabilsek?”, “Bizde daha güzeli var, bir de tanıtabilsek” hisleri baskın çıkıyor

Dünyanın en turistik kentlerinden biri Roma. Aşk Çeşmesi’ni ya da Coliseum’u çoktan görmüş olabilirsiniz. Klasik turlardan da sıkıldınız… Peki ya eski bir makarna fabrikasının içindeki sanat stüdyolarını gezmek, sanatçılarıyla tanışmak ister misiniz?
Mesela Pietro Ruffo. 38 yaşında bir İtalyan mimar ve sanatçı. Ben onun eserlerini ilk İstanbul Galata’da açılan bir sergide gördüm.
Ama o Berlin, Paris, Londra, New York ve Moskova’da pek çok sergi açan, eserleri dünyaca ünlü müzelerde yer almaya başlayan, çok yetenekli, yaratıcı ve çizgidışı bir sanatçı. Dünyayı, tarihi, göçleri, dilleri, köklerimizi, ‘katlarımızı’ sorgulayan ama bu kadar derinine inmeseniz de, sadece görsel olarak bile gözünüzü doyuran renkli ve çok boyutlu işler yapıyor.
Ruffo’nun Roma’daki ev-atölyesini ziyaret edebilir, onunla kahve içip, kiraz yiyebilir, sanatından konuşabilirsiniz! Koltuğunda oturup “Şu oğlunun fotoğrafı mı? Aaa sende mi bu kitabı okudun?” diyebilirsiniz!
Bu artık mümkün. Nasıl anlatayım…

sanatci ev
Sanatçının atölye evi…

İSTANBUL PAHA BİÇİLEMEYENLERDEN

Malum, ‘paha biçilemez’ artık bir şirketin, Mastercard’ın 18 yıldır kullanılan sloganından öte… Paha Biçilemez adı altında 112 ülke ve 53 dilde çeşitli etkinlikler düzenleniyor, kampanyalar yapılıyor.
İstanbul da, son 4 yıldır bu kampanya bünyesindeki 44 ‘Paha Biçilemez’ şehir arasında.
Ve İstanbul, verilere göre aralarında New York, Toronto, Londra ve Paris’in de bulunduğu şehirler arasında etkinliklerine en çok katılınan, en çok yeni proje üretilen, en başarılı şehirlerden biri!
Şimdiye kadar onlarca değişik proje yapıldı. Şemsa Denizsel ve Maksut Aşkar gibi şeflerle lezzet turlarına da çıkıldı, Saffet Emre Tonguç rehberliğinde ‘biliyoruz sandığımız’ İstanbul semtlerinde kolay kolay açılmayan kapılar da açıldı, bilmediklerimiz konuşuldu ya da Dilek Hanif’in stüdyosunda yeni koleksiyonundan söz açıldı, ondan stil danışmanlığı alındı… Bunlar sadece birkaçı.

Pietro Ruffo eserlerinden biri..
Pietro Ruffo eserlerinden biri..

ROMA’DA ÖZEL BİR TUR İÇİN

Şimdi bunlar misali, siz tek tek satın alacağınız deneyimlerle Roma’da sıradanın çok ötesinde bir tur yapabiliyorsunuz. İstanbul’da da sergiler açmış (hatta Galata’da da yaşamış, Türk yemeklerinin tutkunu) sanat danışmanı Angelo Bucarelli rehberliğinde Marco Tirelli ve Pietro Ruffo’nun stüdyolarını ya da hiç de turistik olmayan ama pek çok ünlü İtalyan filminin çekildiği, tarihiyle şaşırtan Eur bölgesini gezebilirsiniz.
Dünyanın en eski alışveriş merkezi olduğu düşünülen Trajan’s Market’te ya da Ortaçağ’da o coğrafyada yaşamın nasıl olduğunu görmek için Palazzo Valentini’de rehberli özel bir tur yapabilirsiniz. (Bu, bir tarihi tur ya da bir tarihi yapı grafik ve video efektleriyle nasıl onlarca kat ilgi çekici hale gelebiliyor, onu görmek için bile yapılabilir).
Ama dileğim, hazır İstanbul’da büyük bir başarı yakalanmışken, buradaki turların da İngilizce rehberlikle yabancılara da çok daha çekici hale getirilmesi. Belki İstanbul’u kabataslak, tarihi ve turistik yerleriyle gezmiş biri, başka bir dönemde özel bir deneyim için, ‘ara sokaklar’ ya da ünlü bir şefin peşinde Türkiye’ye özel tatları için gelmek isteyebilir.

 

Çok güzeliz, isteyecektir!

IMG_1235

 

Marco Tirelli
Marco Tirelli

 

Trajans Market, bir şarap tüccarının mezar/lahidi.
Trajans Market, bir şarap tüccarının mezar/lahidi.

 

IMG_0717
Sanatçı Pietro Ruffo (sakallı), sanatsever Pınar Kın, sanat danışmanı Angelo Bucarelli ile birlikte…

 

  • Bu yazı Nilay Örnek’in Sözcü Şık’taki köşesinde 7 Temmuz 2016 tarihinde yayımlanmıştır.