‘En eğlenceli ve manyakça içerik, Türk insanının kendisiydi’

ALAN SEÇ OKU, Gazete yazıları, Portre, Sosyal Medya / Teknoloji, Türkiye halleri

Çılgın espriler, dev aksiyonlarla değil, çevremizdeki ‘insan modellerini’ göstererek
bizi güldüren bir Instagram hesabı, şu anda popülerliğe koşuyor: Var Böyle Tipler!

Çok kısa sürede popülerliği birden artan ve bir televizyon kanalım olsa hemen transfer edeceğim bir Instagram hesabı var: ‘Var Böyle Tipler.’
(Planı da yaptım, program aralarında dönecek parodiler)
Instagram kullanmıyorsanız bile internetten bulup ‘videomsu parodilerini’ izleyebilirsiniz.
Özelliği şu; çevremizde her gün gördüğümüz ama kimi zaman sınıflandırmadığımız insan tiplerini gözler önüne seriyor, tabii dalgasını geçiyor. (Örneğin https://www.instagram.com/p/BJYS4deBbW-/?taken-by=varboyletipler&hl=tr)
Kimi zaman bir ‘moda blogger’ı,
kimi zaman Alaçatılı Aynur Hala,
kimi zaman da bir bayram çocuğu ya da ‘fotoğrafçı Mahmut Turgut’ ‘kılığına girip’ kısacık, esprili diyaloglarla izleyen bizlere “Ya harbi var böyle tipler” dedirtiyor.
Esprisine uygun olarak bir kişinin ya da bir grup insanın fotoğrafını buluyor, yüz kısmına kendi yüzünü yerleştiriyor. Ve o yüz konuşuyor. (Örneğin https://www.instagram.com/p/BKjEMz1BNQd/?taken-by=varboyletipler&hl=tr )

varbt

 

KENDİ KENDİNE ÇEKİYOR

Email attım, birkaç soru sordum. “Oldukça yoğun ve sert geçen bir iş hayatım var” diyor hesabın yaratıcısı…
Tek bildiğimiz, zeki, esprili, uzun kirpikli, genç ve esmer bir erkek olduğu.
“Var Böyle Tipler aslında can sıkıntısından ortaya çıkan bir şey.
Sıkkın anlarda kamerayı açıp şarkı söylemek,
hiçbir zaman alamayacağım eşyaların fotoğraflarını bulup bloguma koymak,
şiveli konuşup küfürler ettiğim komik olmayan videolar çekmek,
terli iri kıyım erkeklerle dolu spor salonlarında ağırlıklarla poz vermek istemedim. Onun yerine bunları yapan insanları, insanlara anlatmak istedim. Çünkü zaten aslında en eğlenceli ve manyakça içerik Türk insanının kendisiydi. Bende bu yüzden insanlara kendilerini/tanıdıklarını anlatmak, göstermek istedim” diyor.

varbt 5

SIRADANLIK ÖNEMLİ

Yöntemi sordum, şöyle açıklıyor:
“Çok basit; Tanıdığın, bildiğin garip bir insanı düşün. Onun tüm saçmalıklarını topla ve üzerine çok sıradan bir olay yaz. Buradaki sanırım tüm mesele hikâyelerin çok sıradan olması. Yapay, abartılı hikâyeler kimsenin ilgisini çekmiyor. Kimse öyle yaşamıyor çünkü. Ama mesela herkes çocukken bir bayram günü umduğundan daha az para almıştır veya okulda arkadaşı ağlarken onu tuvalete götürmeye çalışmıştır gibi, gibi…”

‘İLGİ DEV!’

“İlgi dev! Baya uzun süre 600 – 700 takipçiyle takıldım. Sonra TV’ye reklam mı çıktı, biri Obama’yı mı tanıyordu ben de anlamadım; o zamandan beri günde ortalama 5000 – 6000 yeni takipçi geliyor. Yeni hedefim 75.5 milyon takipçili Kylie Jenner’ı donumda sallamak. (hiç ayarı yok)”
En çok ilgi görenler videoları kadınlar ve çocuklarla ilgili olanlar, onun favorisiyle Alâçatı’lı Aynur Hala karakteri. “Sözünü esirgemeyen ve Chanel’in dünyanın her köşesini daha güzel bir yer haline getirebileceğine inanan sosyetenin önemli bir ismi kendisi!”

 

varbt 9
* Bu yazı 1 Ekim 2016 tarihinde -birkaç satır kısa haliyle- Nilay Örnek’in Sözcü Cumartesi ekindeki köşesinde yayımlanmıştır.

varbt 8