En değerli Star Wars oyuncağı / figürü hangisi?

ALAN SEÇ OKU, Çizgi roman, İlginç bilgi, Sanat, SİNEMA / TV, Tasarım

Bu sorunun yanıtını düşünürken hemen Darth Vader, Yoda, Obi Wan Kenobi, Han Solo, Prenses Leia gibi karakterler geçiyor akıldan değil mi? Ama değil…

Sekiz bölümlük, 2017 yapımı bir Netflix belgeseli olan The Toys That Made Us’ın (Bizi Biz Yapan Oyuncaklar) ilk bölümü Yıldız Savaşları yani Star Wars hakkında.
Belgeselde serinin ilk oyuncaklarını, figürlerini tasarlayan The Kenner adlı küçük, ama bu seriler sayesinde büyüyen şirketin oyuncak tasarımcılarından Star Wars Sosyolojisi dersleri veren bir profesöre, koleksiyonculardan avukatlara o dönemi anlatan pek çok ilginç karakter ve bilgi var.
Oyuncak tasarımına dair de bir takım bilgiler öğreniyorsunuz tabii (Türkiye de belgeselde var ama nasıl?!).
Onay süreçleri çok uzun mesela, özellikle de güvenlik söz konusu olduğundan. Şimdi bu figürlerin çoğu ‘çocuk oyuncağı’ kavramından çıkmış durumda da olsa o dönem çocuk oyuncağı, hedef çocuklar.

The Kenner firması yetişmeyecek bir seri için, ön satış yapıyor, içinde bir seri yeni çıkacak oyuncak var. Ancak biri çıkamıyor Boba Fett karakterinin oyuncağı. Çok yakın zamanda başka bir oyuncak yasaklanıp toplatılıyor; benzer bir oku olduğu, bu oku bir çocuğun yuttuğu gerekçesiyle. Yeni çıkacak olan Boba Fett’in de bir roketi ve ondan fırlayan bir oku var ki, bu, onu çocuklar için tehlikeli yapıyor.
Ama satışa çıkmayan o figürler daha sonra koleksiyonerler tarafından bulunmaya başlıyor ve değeri gün geçtikçe yükseliyor.
Tabii ki pek çok değerli figür var ama o satılmayan Boba Fett figürleri en değerlilerden.

* 30 ARALIK 2017, İSTANBUL