DOT’u artık Edinburg’da da izleyebilirsiniz! DOT Edinburg’da

Sanat, Tiyatro

Türkiye’nin en nadide tiyatrolarından biri, DOT, İstanbul’un ardından “DOT Arts and Theatre” adıyla Edinburg’da da faaliyet gösterecek

Murat Daltaban, Süha Bilal ve Özlem Daltaban tarafından kurulan DOT, İstanbul’un ardından artık Edinburg’da da faaliyet gösterecek. “DOT Arts and Theatre” ile DOTKanyonda ortak ve ayrı projeler yapacak.
2005 yılında kurulan ve ilk ana mekânı İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı olan kurulan tiyatro, çeşitli mobil hareketlerle Bilsar Binası, Maçka G-Mall ve Sarıyer’deki Koleksiyon Kampüsü’nde de faaliyet gösterdi. Ana mekan, 2011’de Maçka G-Mall’a, 2015’te destekçilerinin de desteği ile Kanyon’a taşındı; DOTKanyonda ismiyle anılmaya başlandı.
İstanbul’da pek çok başarılı yerli ve yabancı yazarlı oyun sergileyen, önemli ödüller de alan tiyatro, Edinburg’da önce yavaş yavaş ısınma turları attı.

ISINMA TURLARI

DOT, geçtiğimiz sezonlarda aynı zamanda Edinburgh’un en önemli tiyatrolarından Lyceum Theatre’ın sanat yönetmeni olan İskoç oyun yazarı David Greig’in “Sarı Ay” ve “İki Kişilik Yaz” gibi oyunlarını sahnelemişti.

DOT oyunlarının yönetmenlerinden Serkan Salihoğlu, Özlem Daltaban ve Murat Daltaban… Selman Bilal’in evindeki bir davette…

ÖNCE ‘GERGEDANLAR’ VARDI!

Geçtiğimiz yaz ayında ise DOT, dünyanın en büyük tiyatro festivali Edinburgh International Festival’in ana bölümünde, Murat Daltaban’ın yönetmenliğiyle, Edinburgh’un büyük tiyatrolarından Lyceum Theatre ve festival yönetimiyle  ortak, Ionesco’nun “Gergedanlar”ını sahneye koydu.
Öncesinde az az, sonrasında da pek haber olmayan bu durum aslında tiyatro dünyası için pek önemli bir gelişme.
Ve şimdi DOT, artık İskoçya’nın başkenti Edinburg’da “DOT Arts and Theatre” adıyla da var olacak.

Özlem Daltaban haberi, Instagram hesabından “iyi Şeyler de oluyor” başlığıyla paylaştı. Sizce haksız mı?:)

* 24 şubat 2018