Django ve Pamuk’un öldürülmesi milat olsun!

Türkiye halleri

Hayvan haklarının gerçekten korunduğu bir yasaya hepimizin ihtiyacı var! Türkiye’nin dörtbir yanında her gün onlarca hayvan katlediliyor, kötü muameleye maruz kalıyor. Edhem ve Tanem Sivar Dirvana çiftinin ailesinin bir parçası olan köpeklerinin öldürülmesi de bu bütünün bir parçası. Ama belki onların acı dolu isyanı milat olur, bir mücadele başlar

 

İnsanların aşina olduğu bir isim Tanem Sivar, iki yıl kadar önce Edhem Dirvana ile hayatını birleştirdi ve direkt 4 kişilik çekirdek bir aile oldular.
Çünkü Edhem’in ve sonra Tanem’in de oğlu gibi sevdiği köpekleri Django ile Edhem’in babasından yadigar köpekleri Pamuk onların ailesinin bir parçasıydı. Ben de şahidim.
O Django ne can, ne tatlı, ne oyuncu ve deniz, seyahat seven bir köpektir… Ya da köpekti.
Daha geçtiğimiz pazar Tanem ile Edhem, Hürriyet’ten Sibel Arna’ya bir röportaj vermişler, oğulları Süleyman ile genişleyen ve ağırlıklı olarak Bozburun’da geçen hayatları hakkında da konuşmuşlardı.
Bugünse hepimiz acı bir haber aldık.
İnanamadım.
Django ve Pamuk ölmüş, öldürülmüştü!

DERİN BİR ÜZÜNTÜ

Ve bugün Tanem’in bununla ilgili Instagram paylaşımı şöyle:
“Hiçbir zaman kişisel sıkıntılarımı, üzüntülerimi buradan sizlerle paylaşmadım ama salı sabahına tarifsiz bir acı ile uyandık. Biliyoruz ki bize yaşatılan bu acının benzeri ülkemizin her köşesinde sıkça yaşatılıyor ve maalesef ki her geçen gün gerekli cezalarla hak yerini bulmadıkça bu acılar normalleştirilmeye çalışılıyor… Canımızı derinden acıtanın katilin ve onun gibilerin hak ettiği cezaları bulması amacıyla sizinle üzüntümüzü paylaşmaya karar verdik. Canımız gerçekten çok yanıyor içimiz acıyor…
Hikâyenin başına dönecek olursak; ben Edhem’den önce o zaman minicik bir yavru olan ve kucağından hiç indirmediği Django’ya âşık olmuştum. Eşim Edhem ile Django’nun tarifi imkânsız bir bağı vardı. Ona sonsuz sevgi verdi, gözünden sakindi. Django adeta onun ilk oğluydu. Dört yıldır evimizin neşesi, canımızın içi, her çocuğun sevgilisi, her tanıyanın âşık olduğu ve hayattan tek beklentisi sevgi olan özel bir ruhtu Django.

KÜÇÜK SÜLEYMAN’IN KORUYUCUSU

Tüm hamileliğim boyunca beni bir saniye yalnız bırakmadı, her gün benimle yüzdü, yürüdü, uyudu. Django koruyucu melekti. Zaten dünyaya sadece sevgi vermeye çalışan bir melek olarak doğmuştu. Oğlumuz Süleyman doğduğundan beri 2,5 aydır her gün istisnasız kapısında yattı.
Ya Pamuk…. Canım Pamuk. Ailemizin ağır başlı, sakin, yorgun Pamuk’u… Rahmetli kayınpederim Süleyman Bey’in bize yadigârı, yaş almış ama mağrur Pamuk…

‘KİMİN YAPTIĞINI BİLİYORUZ’

Salı sabahı ikisi de kimin yaptığını bildiğimiz vahşi bir katliama uğradı. Bu insan diyemeyeceğim yaratığın bize, Djanyo’ya, Pamuk’a bunu yapmaya ne hakkI vardı?
Ama sadece ‘o’ katilin değil sokaklarda ve aramızda yasayan sayısız katilin yaptıklarının artık bir cezası olmalı. Türkiye’nin en güzel noktalarından birinde doğanın içinde yaşayan bir insanın içinde bile bu canilik nasıl olur?
Yaptığı katliamın karşılığının komik bir para cezası olduğunu bilmek, elbette ona ve onun gibilere bu cesaret veriyor.
Aile olarak biz hayatımızı hep hayvanlarla güzelleştirdik . Her zaman her yerde hayvan hakları için savunucu olduk ve bugün son nefesimize kadar bu adam başta olmak üzere tüm hayvan dostlarımızın hakkı için mücadele edeceğimize söz veriyoruz.
Artık yeter!!”

HAYVAN HAKLARI YASASI İÇİN ÇALIŞMALIYIZ

Başka bir mesajında ise Tanem yine şöyle devam ediyor:
“Bu insanın benim oğlumla büyüyeceğini hayal ettiğim Django’umuzu ve Pamuk’umuzu elimizden almaya, onları vahşice katletmeye ne hakkı var! Ve maalesef en acıklısı; nasıl bunun hak ettiği ölçüde bir cezası olmaz. Dilerim ki, Django ve Pamuk’un kaybı hayvan dostlarımızın haklarının gerçekten korunduğu bir yasanın yürürlüğe girmesine vesile olur. Biz bunun için elimizden geleni yapacağız ama bunun için siz hayvan dostlarının da yardımına ihtiyacımız olacak.”

BU DA BİR CİNAYET

Son günlerde sıkça tartışılan ancak henüz bir sonuca varılamamış olan hayvan aklarının gerçekten korunduğu bir yasa teklifinin kabul edilmesi için hep birlikte çalışmalıyız. Umuyorum ve haykırıyorum ki hayvan sahiplerinin sorumluluğunu en ince detayına kadar medeni kanunda belirten bu ülke artık bu konuda da bir adım atarak bu kocaman ailenin yalnız olmadığını bize göstersin!!! Kuşkusuz ki, Django ve Pamuk, geri gelmeyecek tıpkı sayısız masum dostumuz gibi ama en azından artık hayvanlara yapılanların bir cinayet, yapanlarında cani ve katil olduğu kabul edilir.”

Açıkçası o köpekleri bir kez olsun okşamış, görmüş biri nasıl böyle bir şey yapabilir aklım almıyor.
Başları sağolsun ben de çok üzgünüm.