Bu fotoğrafı çeker misiniz; çekseniz yayınlar mısınız?

Hayata Dair, İlginç bilgi, Sosyal psikoloji

Çok garip, çok romantik, duygularım ortaya karışık…

İlk baktığımda darmadağın bir hastane görüntüsü. Ardından “Jim Minnini bu fotoğraf çekildikten iki saat sonra öldü” alt yazısı. Kötü, bakmakta zorlanıyorum.
Ama The Independent’ta gördüğüm haberi anlamak için biraz daha dikkatli baktığımda, ele ele olduklarını görüyorum. Bilinçleri kapalı bir kadınla adam el ele, hastanede.
Haber de şu. Jim Minnini akciğer kanserinin üçüncü evresinde, 45 aşkın defa kemoterapi tedavisi görmüş, pek çok aşamadan geçmiş. 24 yıllık hayat arkadaşı (hiç evlenmemiş, bunu gereksiz görmüşler) Cindy de kalp krizi geçiriyor. Onları Ontario’daki Kingston Hastanesi’nde önce yakın odalara yatırıyorlar, ardından da yan yana yoğun bakıma. İkisi de bilinçsizken bu fotoğrafı oğulları 21 yaşındaki Chris çekiyor.
Ve reddit adlı popüler sosyal medya sitesinde paylaşıyor; “Babamın anneme son vedası” yazarak…
Sonrasında binlerce destek, baya fazla da eleştiri mesajı alıyor.
The Independent röportaj da yapmış, sonrasında annesi de ilk önce bilinci açılır açılmaz kızıyor ama mesajları görünce bir avuntu hissediyor. (http://www.independent.co.uk/news/world/americas/son-captures-dying-parents-photos-intensive-care-a7039011.html ve http://indy100.independent.co.uk/article/a-couples-final-goodbye-was-captured-by-their-heartbroken-son-and-now-hes-being-trolled–WkwZJQLgXb
Hikâyenin, fotoğrafın, o fotoğrafın çekilmesinin, paylaşılmasının ardından onlarca şey yazılabilir.
O kadar düşündürücü ki?
Siz olsanız ne yapardınız? )
Çeker miydiniz? Çekseniz paylaşır mıydınız?

chris minnini 1

Her şey bir yana; gerçek sevgi böyle bir şey sanırım.
Huzur içinde yatsın baba, uzaktan oğluna ve eşine de sabır diliyorum.

 

minnini