‘Çakma’ Pitti Uomo’cu olmanın 9 yolu

Gazete yazıları, Hayata Dair, İlginç bilgi, Komik, Moda, Seyahat, Tasarım

“İtalya’nın Floransa kentinde her sene iki defa yapılan ve erkek modasına yön veren fuarlardan biri olan Pitti Uomo”…. diye cümleye başlayayım ki ‘ne olduğunu’ anlatayım. Ama bu seneye kadar böyle bir şeyden haberim vardı desem, yalan! Ama Instagram’da takip ettiğim yabancı dergiler coştu ‘Pitti Uomo 87’ etiketiyle (Bu etiket bu sene #pittiuomo91 oldu). Güzel giyinmiş erkekleri her dakika görmediğimizden hoşuma da gitmedi değil.

Fotoğraf: Lee Oliviera
Fotoğraf: Lee Oliviera

Yemek versiyonu da varmış, ben ona gitmek istiyorum ama incelediğim 2 bin kadar fotoğraf -çoğu sokak modası- sonucunda sizlere ‘Pitti Uomo’ erkeği nasıl olunur, formüllerini vereceğim…

1- Baştan başlayalım; şapka şart! Fötr tercih. Renkli olursa ya da renk katacak bir ayrıntı daha da iyi olur. Geniş kenarlı renkli kadın şapkası takarsanız da olur diğer aksesuarlar yeterince erkekse onu da kaldırıyor!

2- Olmazsa olmaz!!!! Pelerin! Herkes ‘dünyayı kurtaran adam’ maşallah ya da koca koca adamlar Hogwarts’ta okuyor sanki. Kol yeri olan pelerin yoksa, renkli şal olur, o olmazsa pardesü ya da kaban omza alınmalıdır. Net.

3- Jilet bir takım elbise! Renkli olabilir. ‘Kimi’ komik oluyor ama ekose de yakıştırana oluyor.

4- Takım düzse gömlek, kravat ya da mendil ‘atraksiyonlu’ olacak. Renkli lazım.

streetfsn-pitti-uomo-85-street-style-for-grazia-it-4

5- Çorap tabii ki renkli.

6- Mümkünse takımın pantolonu dar ve kısa paçalı.

7- Sakal. Uzun sakal. Beyaz Noel Baba sakalı en popüleri.

8- Güneş gözlüğü; mümkünse yuvarlak modeller.

9- Kol altında bir gazete ya da havalı bir çanta da yakışır!

pitti-uomo

  • Bu yazı Nilay Örnek’in 20 Ocak 2015’te, Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlandı ama şu anda da baya güncel:)
  • Ana görseldeki Sinan Hamamsarılar; bir Şehirli Sofralar sırasında Nilay Örnek’in eşyalarını taşırken Pitti Uomo karakteri oldu. Ancak biraz ‘çakma’.