Bu ülke kurtulanlara ne vaat ediyor?

Şehir, Sosyal psikoloji, Türkiye halleri

İzmir depremi, pek çok kişi gibi beni de çok kötü etkiledi. Hiçbir iş yapamıyorum, geziniyorum! Her felaketin ardından kendime gelmem gün geçtikçe daha fazla vakit alıyor.

Günlerin, saatlerin ardından küçücük iki can kurtarıldı; hakikaten mucize gibi. Onları mutluluk gözyaşlarıyla izleyenleri çok iyi anlıyorum. Ama ben bunu izlerken mutlu olamıyorum, umutlanamıyorum. Sinirleniyorum. Çok sinirleniyorum.

Ayda’nın annesi öldü! Bu nasıl bir travmadır. Ayda’nın bundan sonraki hayatı nasıl olacaktır?

Depremde hayatını kaybedenlerden biri 17 yaşındaki Arda Baran Demir. Arda, Tunceli Çemişgezek ilçesi Payamdüzü köyündenmiş. TEOG’da birinci olmuş, özel bir okulun bursunu kazandığı için İzmir’e gitmiş. Arda’nın anne babasının cenaze görüntülerine bakmak yürek ister.

Bu ülke Arda’ya ne verdi?

Kurtulanlara bu ülke ne vaat ediyor? 

Güvenli binalar mı, iş mi, iyi bir ekonomi mi, demokrasi mi, adalet mi, parlak bir gelecek mi, mutlu ve özgür bir yaşam mı?

İmar Barışı çıkarıldığı dönem yapılan reklam filmini izleyin; korkunç!

Bunu düzeltmek zorunda olan, baştan kurallar koymak, önlem almak zorunda olan devlettir, yöneticilerdir, iktidarından muhalefetine bizi temsil ettiğini iddia eden insanlardır.

Dün yine bir TV sunucusu bizlere çok iş düştüğünü, apartmanlarda birbirimizi ikna ederek kentsel dönüşüme gitmemiz gerektiğini vs söylüyordu! Afedersiniz saldırasım geldi. 

O da mı bize düştü?

Kiracıyız mesela; dairelerimize baktırmak ev sahiplerimizin vicdanına ve ekonomik duruma bağlı.

Kendi evin olsa ne yazar; 1 Euro olmuş 10 lira, kimin neye gücü var. 

Kendimi mahkum edilmiş hissediyorum bu geleceğe!

Öğrenmek istiyorum #DepremVergilerimizNerede? Bir kısmını biliyoruz, duble yollar yapıldı! Gerisi nerede?

Yara sarıyor’muş gibi’ yapanlara kanıp duygularla savrulup yarın unutmayalım ne olur. Zaman hesap sormanın, yaşamayı talep etmenin zamanı. Umarım… 

Unutmayın ki umut kendi eylemlerimizden doğar.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.