Bizim festival kafası: Başa takılan sahte çiçekten taçlar!

Seyahat

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye’nin en sevilen festivallerinden ikisi aynı tarihe denk gelmişti. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ile Alaçatı Ot Festivali.
Otçu musun, etçi mi? Taraflar seçildi, festivallere gidildi.
“Nisan’da Adana”da Portakal Çiçeği’nin halihazırdaki sloganı, zamanı belli yani. Ot festivali ise bence ticarileştikçe ilk seneki tatlı havasını kaybediyor, biraz da sezonu uzatma hevesiyle gittikçe öne çekiliyor. Zaten böyle etkinlik az, bari çakıştırılmasaydı.
Bu sene karnaval tarafı ve konserleri eksik de olsa etkinliğe motive halk yapacağını yaptı; Portakal Çiçeği doyasıya kutlandı. Ziyapaşa Bulvarı’nda dev mangallar, başka illerden gelenler için karavan alanları pek hoştu. Alaçatı Ot Festivali ise söyleyen -100 kadar kişinin yalancısıyım-, biraz fazla kalabalık, fazla sıra, fazla keşmekeş ve özensiz stant doluymuş.
Benim takıntım ise her iki festivalde de her 10 kadından 8’inde gördüğüm o sahte çiçekli taçlar! Allahım nasıl da anlamsız, bu kadar çok olunca nasıl sakil ama festival kafası bu olsa gerek.

* Festival fotoğraflarının çoğu o çiçekli taçlardan ama ben yine de arşiv ve daha güzel çiçekli taçlardan fotoğraf seçtim.

* * 12 Nisan 2016 tarihinde Nilay Örnek’in Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde yayımlanmıştır.