Ankara’da terk edilmiş bir Yahudi Mahallesi…

Türkiye halleri

Eskicioğlu Camii… Telefonumdaki haritaya yazıyorum ve buradan buluyorum Ankara’daki terk edilmiş, yıkılmaya yüz tutmuş Yahudi Mahallesi’ni… Camiden Yahudi mahallesi bulmak garip tabii… Ama öyle oldu işte… Üzülüyorum mahallenin yalnızlığına. Ancak kentin geneline bakınca geri kalanın da çok iyi durumda olmadığını görüyorum. Oysa burası başkent!

Ankara’ya her kış bir iki gün gelir; döner yer, birkaç balıkçıya gider, Göksu’da sufle yer, müze üzerine müze gezer, birkaç dostla görüşüp döneriz.

Bu defa ya çok hasta olduğumdan (hastaya dümdüz müşteri muamelesinden utanmayan bir büyük hastanede serum falan aldım; ama virüsüm yokmuş şükür) öyle geldi, ya da nokta atışı yerlere gitmediğimizden şehre bayağı baktığımdan şöyle düşündüm:

“Bir başkent nasıl bu kadar köhne, kötü yapılaşmış, bu kadar beton, bu kadar bakımsız ve gecekondu dolu olabilir!”

Yazık…

Sonra merak ettiğim bir yere gittik… Şengül Hamamı’nın yakınında Yahudi Mahallesi. Terk edilmiş bir zamanların güzelim yapıları…

Bu etkileyici yapı Hayim Albukrek Konutu imiş.

Hemen yanındaki bina Araf Konutu.

Bir sinagog var. Ama aktif değil anlaşılan… Çok hüzünlü. İnsan bakılsın, tarihi yazılsın istiyor buralara… Bir adam arkadaşlarına “Bak buralara neler olmuş, iyi ki Müslüman bir ülkede Müslüman doğduk” dedi. Ankara’nın geneline baktım da, hiçbir şey anlamadım.  (Orman Bakanlığı’nın bahçesinde bizim evin bahçesinden daha az ağaç var!)

Bu arada Ulus’taki bu Yahudi Mahallesi’ni anlatan ödüllü bir belgesel var; Hermana (Kardeş), yönetmeni Enver Arcak.

Belgeselin tanıtımını bu linkten izleyebilirsiniz; Enver Arcak’ın belgeseliyle ilgili SALT’taki konuşmasının bir kaydını da buraya bırakıyorum…

Bu arada ben YouTube’da yine Hermana adıyla bir belgesel daha izledim. O da bu linkte Yönetmenleri Zelal Mevlütoğlu ve Doğan Güneş Erdoğdu. Bu belgeselinin adının da Hermana olması ilginç olmuş tabii… Ama bölgeyi buradana iyice görebilirsiniz.

Mahallenin girişindeki Eskicioğlu Camii.

2 Şubat 2020, Ankara

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.