Ai Weiwei, Sabancı Müzesi’ne mi geliyor?

İlginç bilgi, Sanat, Şehir, Türkiye halleri

Zaten çoktan geldi; Heinz Mack sergisini gezdi, Müzede Changa’da bir şeyler yiyip içti fakat Ai Weiwei bir sergiyle Türkiye’ye gelir mi? Nazan Ölçer ile selfisini görünce şüpheleniyor insan

Olmaz olmaz, sokakta karşı karşıya gelsem aklımın çıkacağı dünyaca ünlü sanatçıların Beyoğlu’nda dolaşacağı tuttu.
Hem de Beyoğlu tarihi sessizliğini yaşarken…
İstiklal Caddesi’nde can alan bombalı intihar saldırısından sonra, önce, ünlü İngiliz rock grubu Skunk Anansie’nin solisti Skin’in Taksim’de olduğunu anladık. VPN’siz ulaşamadığımız Twitter’da Skin, Taksim’de kaldığı otelden her şeyi duyduğunu çok üzgün olduğunu söylüyor, kayıpların ailelerine sabır diliyordu. Daha önce İstanbul’da konser de veren Skin, çok etkilenmişti.

Skin, İstanbul'dan duygu dolu mesajlar attı.
Skin, İstanbul’dan duygu dolu mesajlar attı.

Akşam saatlerinde ise yine dünyaca ünlü bir başka sanatçı ve aktivist Ai Weiwei ‘Beyoğlu’ndan’ bildiriyordu.
Beyoğlu esnafının isyan ettiği, insanların bombalanan alana karanfil bıraktığı yerde çekim yapmış, Instagram’a da görüntü koymuştu Çinli sanatçı.
Heykelden enstelasyonlara, fotoğraftan filme sanatın pek çok dalında çok aktif olan, küratörülüğü ve politik tavrıyla da tanınan Ai Weiwei, son olarak mültecilerle ilgili çalışmalarıyla dikkat çekti.

MÜLTECİLER ONUN DA MESELESİ

Midilli’de, bir Hindistan gazetesine verdiği Aylan Kurdi pozuyla iyi/kötü çokça konuşulan Ai Weiwei, mültecilerin sorunlarına dikkat çekmek için göçmenlerin varlıklarına el koyan Danimarka’dan eserlerini çekmişti.
Berlin’de Schauspielhaus Konser Salonu’nun sütunları, Weiwei tarafından mülteci krizine dikkat çekmek için 14 bin can yeleğiyle donatıldı.

Ai Weiwei
Ai Weiwei

Yine Berlin’deki Barış İçin Sinema etkinliğinde de aralarında aktris Charlize Theron’un da bulunduğu birçok ünlü Ai Weiwei için altın rengi folyo kurtarma battaniyelerine sarınarak selfie çekti.
Bu gibi eylem ve yapıtlarıyla bilinen Weiwei’nin, hele de mülteci konusuyla bu kadar ilgileniyorken Türkiye’ye, İstanbul’a gelmesi de çok normal.

charlize

NAZAN HANIM SÖZ KONUSU İSE…

Sabancı Müzesi’nde Heinz Mack sergisini gezmesi de, Müzede Changa’nın muhteşem lezzetlerinden tatması da.
Ancak insan, bunların olup bittiği günün ertesi, onun Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer’le Sultanahmet’te çekilmiş selfie’sini görünce şüpheleniyor. Ölçer çok akıllı, kendine iyi hedefler koyan ve uygulayan bir kadın. Mevcut sergileri hazır olarak almaktansa, başarılı bir küratörlükle yeni sergiler oluşturan biri; başarılı olur ya da olmaz Ai Weiwei’yi Sabancı’ya getirmek için elinden geleni ardına koymayacağından eminim.

Sanatçı, Nazan Ölçer ile birlikte...
Sanatçı, Nazan Ölçer ile birlikte…

Ben Müzede Changa’dan fotoğraf paylaştıktan sonra ‘merak yağmuruna’ tutulan restoranın sahiplerinden çok sevdiğim Tarık Bayazıt’a sordum yeni moda ağzını fermuarlamış emojiyle yanıt aldım! “Anish Kapoor, Miro, Zero’nun ardından Ai Weiwei mönüsü de yer miyiz?” dedim, “İnşallah olur” yanıtını aldım.

İstanbul müzelerini gezerken...
İstanbul müzelerini gezerken…

YOK, YOK, YOK

Başa dönersek, ‘Tatdedektifi’ adlı kullanıcı Instagram’da şöyle yazmıştı:
“Beyoğlu için yine sıradışı bir gündü… Simit yok, güvercin yok, selfie çubuğu yok, kadın yok, kedi yok, tarama yok, tramvay yok, Galatasaray önü buluşmaları yok, kahve kokusu yok, rakı kokusu yok, Çiçek Pasajı yok, kokoreç tezgahı tıngırtısı yok, mağazalardan çıngırdayan o boktan müzikler yok… Bu arada huzur zaten yok!
(…) Bu arada balık pazarının ilk şarküterisi Şütte’nin 2 ay önce kapandığından haberiniz de muhtemelen yok.”
Her açıdan çok kötü olduğu kadar da sıradışı bir hafta sonu yaşadık.
Çok şey yoktu ama çok ilginç sanatçılar buradaydı.
Biz ya da pek çoğumuz, dünyanın pek çok yerindeki saldırılarda ‘Pray for …’ akımlarında gönülden katılmışken, aynını birilerinden beklerken bu şekilde oldu.
‘Bize yakın’ hissetmeleri için fiziksel yakınlık gerekir bazen; onlar buradaydı onlar bize, biz onlara daha yakın.