5 TL ile okul açılır mı? Açılmış bile… Hem de ne!

ALAN SEÇ OKU, Dergi yazıları, DERGİ/GAZETE, Portre, Sanat

Bu ay -Mart 2021- Kafa Dergisi, İyi Şeyler Kafası’nda yine şahane biri var. Kahramanımız Fatih Küçük… Fatih Bey, 30’larının başında bir öğretmen, bir gezgin. Ve Türkiye’nin ilk bağımsız çizgi film okulu The Cartoon Mill’in kurucusu.

İnsanlar bir işe başlayacaklarında çoğunlukla “Bütçem olsun, biraz para biriktireyim de sonra işe başlayayım” der. Fatih Küçük, kendisi gibi kırsalda büyümüş çocuklara çizgi film öğretmek, gençleri dünyanın pek çok ülkesinde çalışabilecek duruma getirmek için ülkenin ilk bağımsız çizgi film okulu The Cartoon Mill için yola çıktığında cebide sadece 5 TL varmış. O 5 TL ile kâğıt kalem alıp resim çizmiş, para kazanmış. Belediyelere yazıp Antalya’dan yanıt gelinde Kaş’ta önce eski bir okulu, her aşamasında kendi çalışarak, desteklerle yeni bir çizgi film okuluna dönüştürmüş.

Şimdi yılda en az 1000 öğrenciye eğitim veren, uluslararası ödül bile almış, belli bir yaşın üzerindeki gençlere iş imkânı bile sunan, küçük yaştakileri resimle-sanatla-çizgi film yapımıyla tanıştıran bir okulu var.

Mart ayı Kafa Dergisi’ni okuyunuz, ayrıntılar muazzam. Beni Fatih Bey ile tanıştıran Gazanfer Bey de okuyorsa, ne mutlu; teşekkür ederim…

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.